Czy praca może być pasją?

Pasja vs. praca – jaki sens ma konfrontowanie tych dwóch rzeczy skoro jedno może być drugim? Można by powiedzieć: Weź sobie chłopie nazwij tą stronę jezioro vs. woda.  Niby tak, ale jednak należałoby się nad tym zastanowić. Z jednej strony praca może być pasją, a z drugiej nie może.
Pierwsza strona – Są tacy ludzie na świecie, którzy od dziecka marzą o zostaniu architektem, pisarzem czy prezesem i im się to udaje. Znacie kogoś takiego? Ja znam. Zdecydowanie można o nich powiedzieć, że praca jest ich pasją. Najczęściej bywa tak, że wykonują oni swoje obowiązki z ogromnym zaangażowaniem i są bardzo dobrzy w tym co robią. Nie trzeba tu nic więcej dodawać – mamy prosty i czytelny argument, że praca może być pasją.
Druga strona – Wiele różnych badań udowadnia, że praca i pieniądze wpływają ujemnie na nasz poziom szczęścia, natomiast czas wolny wpływa na ten poziom dodatnio. Czy to oznacza, że wszystko co robimy dla pieniędzy będzie działało negatywnie na nasz nastrój? Oczywiście nie. Wiele innych badań pokazuje, że brak pracy unieszczęśliwia nas zdecydowanie mocniej niż sama praca. Praca jest potrzebna nie tylko do zapewnienia środków do życia ale również dla naszego zdrowia psychicznego. Jednak słowem kluczem do prawdziwej radości i pasji jest  „czas wolny”.

W słowniku PWN pierwsze wytłumaczenia słów pasja i praca wyglądają następująco: pasja «wielkie zamiłowanie do czegoś» praca «celowa działalność człowieka zmierzająca do wytworzenia określonych dóbr materialnych lub kulturalnych»

Według takiej definicja pasja może być pracą. Myślałem, że udowodnię tu, że nie może. Przegrałem. Ale ponieważ mogę tu wszystko, oświadczam, że pasja tu na tej stronie nie może być pracą. Tu pasja równa się czas wolny i nie równa się działalność zarobkowa. Pasja to coś co robisz tylko z jednego powodu: dla czystej radości. Nikt ani nic Cię do tego nie zmusza i nie masz racjonalnych powodów aby to robić. Jeżeli jesteś architektem i kochasz swoją robotę to twoja praca nie jest tu uważana za pasję (chociaż nią jest) – za pasje będzie uważane: wędkowanie, jazda na motorze, narciarstwo, kolarstwo, gra w kapsle, obserwowanie ludzi w galeriach handlowych, śpiew operowy, zbieranie guzików czy picie piwa pod sklepem – cokolwiek co kochasz robić i robisz to chociaż nie ma to sensu.
Amen

Informacje o arrec

przez wielu uważany za wariata, przez siebie samego za osobę dużo za ostrożną...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Pasyjne i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Czy praca może być pasją?

  1. Chiny pisze:

    Praca jak najbardziej może być pasją. Trzeba po prostu robić to co się lubi 🙂

  2. egoistka pisze:

    Praca bez pasji to czynnosc przymusowa o charakterze udreki 🙂

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s